DUK

Kokių atspalvių plytelės pastaraisiais metais madingiausios arba labiausiai perkamos?

Pastaraisiais metais madingiausios pusiau matinės arba matinės plytelės, faktūra imituojančios įvairius natūralaus audinio, odos, medžio, akmens paviršius. Tebevyrauja minimalizmo tendencija, kai klijuojamos baltos arba pastelinės sienų plytelės, derinamos su ryškių tamsių spalvų dekoratyvinėmis plytelėmis ir juostelėmis bei tamsių spalvų grindimis.

 

Po kiek laiko išklojus grindis keraminėmis plytelėmis galima jomis vaikščioti?

Tai priklauso nuo klijų, plytelių bei aplinkos sąlygų. Naudojant standartinius klijus, paprastai galima vaikščioti ant plytelių jau po 24 valandų, tačiau negalima ant tokių grindų bėgioti, dirbti ar kitaip jas kitaip jas apkrauti. Gamintojai rekomenduoja palaukti bent 3 paras. Naudojant specialius greito kietėjimo klijus, kaip H40 Rapid Kerakolį vaikščioti galima jau po 3 valandų.

 

Kokius įrankius reikia turėti, norint pačiam kloti ant sienų keramines plyteles?

Reikia turėti dantytą mentelę klijams tepti, mentelę, glaistyklę tarpams tarp plytelių užtaisyti, kempinę glaisto likučiams nuvalyti, indus klijams bei glaistui sumaišyti, plytelių pjaustymo stakles, laužiklį arba specialius grąžtus skylėms plytelėse daryti, gulsčiuką, kryžiukus tarpams tarp plytelių.

 

Kiekvienas gamintojas siūlo skirtingus klijus ir pagalbines priemones plytelėms klijuoti. Kaip pasirinkti tinkamus klijus ir skiedinius sandūrinėms siūlėms užglaistyti?

Kiekvienai plytelių rūšiai yra gaminami atitinkami klijai. Vieni skirti tik keraminėms sienų plytelėms, kiti - keraminėms grindų, dar kiti tinka akmens masės plytelėms, stiklo mozaikai, klinkeriui. Be to, reikia atsižvelgti, ką jūs ketinate klijuoti, t.y. ar tai bus vonios kambarys, židinys, garažas, lauko laiptai, terasa, baseinas ar kt. Be abejo, yra universalių klijų, bet visada geriau naudoti specialius. Jais klijuoti patikimiau ir didesnė tikimybė, kad, laikui bėgant, plytelės neatsiklijuos. Bendra rekomendacija - pirkti klijus tik gerai žinomų gamintojų, tokių kaip "Atlas" ar "Kerakoll". Plytelių tarpų glaistai skirstomi pagal norimų užglaistyti tarpelių plotį, mechaninį ir cheminį atsparumą, elastingumą ir gaminami įvairių spalvų. Įvairių gamintojų plytelių tarpų glaistai pasižymi skirtingomis technologinėmis bei eksploatacinėmis savybėmis. Siauriems, 1-4 mm, tarpeliams skirti glaistai yra smulkesnės frakcijos ir jais užglaistytas paviršius būna glotnesnis, bet jie labiau įgeria drėgmę, yra trapesni ir silpnesni mechaniškai. Kuo platesniems tarpams skirtas glaistas, tuo stambesnė jo paviršiaus faktūra, tačiau tokie glaistai paprastai būna elastingesni, stipresni ir mažiau įgeriantys vandenį. Juos rekomenduojama naudoti lauke, šildomoms grindims, baseinams, o prieš eksploatuojant nereikia papildomai impregnuoti.

 

Kaip reikia paruošti paviršių, ant kurio bus klijuojamos plytelės?

Paviršius turi būti sausas, tvirtas ir lygus, nuo jo nuvalytos dulkės, nešvarumai, kalkės, tepalai, riebalai, vaškas, aliejinių dažų, emulsijos ar bituminių mastikų, kitokių, sukibimą mažinančių medžiagų likučiai. Didesnius pagrindo nelygumus patartina taisyti naudojant tam rekomenduojamus produktus, kaip lyginamieji mišiniai, tinko mišiniai, grindų mišinį "Atlas TEN-10" ir t.t. Jeigu būtina mažinti pagrindo drėgmės sugeriamumą, reikia naudoti gruntavimo emulsijas, kaip "Uni-Grunt" arba "Uni-Grunt Plūs".

 

Ar darant šildomas grindis reikia kokių nors ypatingos rūšies keraminių plytelių?

Ne, šildomoms grindims tinka bet kurios grindų plytelės.

 

Ar tiesa, kad kuo didesni vienos plytelės išmatavimai, tuo brangesnis vieno kvadratinio metro įkainis?

Taip, tačiau ne įkainis, bet plytelių išeiga bus truputį didesnė negu mažesnių, nes liks daugiau nepanaudotų plytelių nuopjovų. Tiesa ir tai, kad plytelės kainą lemia dydis: paprastai vienodo rašto mažos, 20x25 cm, plytelės bus pigesnės už vidutines - 25x33 cm, o pastarosios pigesnės už dideles - 33x45 cm. Tačiau skirtingų spalvų, faktūrų plytelėms tai ne visada galioja - ir mažos, 20x25 cm, gali būti brangesnės už 25x33 cm arba net už dideles - 33x45 cm.

 

Kaip apskaičiuoti, kiek reikės keraminių plytelių 8 kv. metrų vonios kambariui?

Viskas priklauso nuo vonios kambario matmenų - svarbu jo aukštis, ilgis, kambario konfigūracija, durų plotas, galbūt yra langas ir t.t. Norint labai tiksliai suskaičiuoti, reikėtų detalaus kambario grindų ir sienų brėžinio, kuriame būtų matyti, kiek jums reikės sveikų ir kiek pjautų plytelių. Tačiau paprastai apskaičiuojamas klijavimo plotas ir papildomai pridedama 5-10 proc.

 

Kokiais kriterijais vadovaujantis reikia rinktis apdailos plyteles?

Kriterijai, kuriais vadovaujantis reikėtų rinktis apdailos medžiagas, kartu ir paprasti, ir sudėtingi. Pirma, turite pasirinkti tai, kas jums patinka, nes būtent jums šioje aplinkoje reikės gyventi arba dirbti. Antra, kalbant apie plyteles, prieš apsispręsdami, kiek joms galite skirti pinigų, atminkite, kad plyteles naudosite keliolika metų, todėl visuomet daugiau laimėsite įsigiję geros kokybės šiuolaikinio dizaino plyteles.

 

Praėjus vos metams po remonto, dažyta virtuvės siena vėl nusėta vandens ir riebalų dėmėmis. Kokia danga labiausiai tinka virtuvės sienoms?

Be abejo, plytelės - geriausia ir praktiškiausia sienų ir grindų danga virtuvėje. Paprastai išklijuojamos plytelėmis grindys ir 2-3 virtuvės sienos, t.y. ta virtuvės dalis, kuri labiausiai nukenčia šeimininkaujant.
Keraminių plytelių pardavėjai siūlo ir pirmarūšių, ir trečiarūšių plytelių. Ar jos labai skiriasi, kokių defektų gali turėti prastesnės kokybės plytelės? Ar ant plytelių dėžių būna ženklai, apibrėžiantys gaminio standartus?
Kuo skiriasi antros ir trečios rūšies plytelės nuo pirmos, atidžiai pažiūrėjęs gali pamatyti kiekvienas pirkėjas. Pirma, skiriasi plytelės paviršiaus kokybė: antros rūšies plytelių paviršiuje matomi nedideli, paprastai tik iš arčiau pastebimi defektai, trečios rūšies plytelių defektai gana ryškūs. Kas tie defektai? Tai įvairūs paviršiaus pakitimai, pavyzdžiui, atsiradę kitos spalvos taškai, duobutės ir t.t. Antra, skiriasi ir vienoje dėžutėje esančių plytelių matmenys: pirmos rūšies plytelės vienoje dėžutėje būna tik vieno kalibro, o antros ir trečios rūšies plytelės paprastai būna nekalibruotos, t.y. plytelių matmenys gali skirtis keliais milimetrais. Antra ir trečia rūšis išskiriama specialiu ženklinimu - ant plytelės paviršiaus dažniausiai brėžiamas geltonas brūkšnys, kuris, klojant plyteles, nuvalomas. Ant plytelių dėžutės rūšis paprastai būna nurodyta atitinkamai skaičiais l, 2 arba 3.

 

Remontuojame seną namą, o pavasarį norėtume su tvarkyti lauko terasą. Kokia kokybiška ir ilgaamžė danga labiausiai tiktų terasoms?

Lauko terasos grindims tinka visos šalčiui atsparios plytelės. Tai gali būti neglazūruotos arba glazūruotos akmens masės bei klinkerio plytelės. Anksčiau tokiems darbams dažniausiai buvo naudojamos klinkerio plytelės, tačiau nuo praėjusio dešimtmečio pabaigos naujos plytelių technologijos leidžia pagaminti įvairių matmenų, paviršių bei atspalvių akmens masės plyteles, iš kurių tikrai rasite tinkamas savo terasai.