Apie plyteles

Plytelės gaminamos glazūruotos ir neglazūruotos. Glazūruotos plytelės paviršius yra padengtas stiklišku, vandens nepraleidžiančiu sluoksniu - glazūra. Glazūra turi būti termiškai atspari ir atspari skeldėjimui. Kartais plytelių paviršius dengiamas vadinamu angobu, kurio paviršius gali būti pralaidus vandeniui. Perkantieji turėtų būtinai išaiškinti pardavėjui plytelių paskirtį ir nurodyti, kokiomis sąlygomis jos bus naudojamos. Išorės apdailai naudojamos akmens masės ar klinkerio plytelės,  atsparios šalčiui.

Vienai patalpai kloti turi būti perkamos vieno kodo, atspalvio ir kalibro (dydžio) plytelės. Jei planuojama sienų apdailai naudoti skirtingų kodų plyteles, reikia pasitikrinti, kad plytelės būtų vienodo kalibro. Glazūruotos grindų plytelės pagal atsparumą dilumui skirstomos į 5 klases. Plytelių atsparumas dilumui pasirenkamas pagal paskirtį. Svetainėse, virtuvėse, prieškambariuose, dengtose verandose ir pan. patartina kloti ne žemesnės kaip 3 dilumo klasės plyteles. 5 dilumo klasės plytelės skirtos gyvenamosioms, gamybinėms ir visuomeninės paskirties patalpoms, kuriose itin intensyviai vaikštoma visų tipų užteršta avalyne, išskyrus patalpas su srautiniu žmonių judėjimu (stotys, prekybos centrai ir pan.). Patalpose su srautiniu žmonių judėjimu rekomenduojama naudoti neglazūruotas akmens masės plyteles. Neglazūruotos plytelės turi būti atsparios giliajam dilumui. Perkant plyteles baseinui nėra svarbu, ar jos bus naudojamos lauke ar viduje, reikia rinktis šiurkštaus paviršiaus plyteles. Tokiomis plytelėmis būtina iškloti ir baseino kraštus. 

Dažniausiai keraminės plytelės perkamos konkrečiai paskirčiai, įvertinant ekonomiškumą, fizinį saugumą ir komfortą. Derinant tamsesnių ir šviesesnių tonų plyteles galima optiškai keisti patalpos dydį. Ilga ir siaura patalpa atrodys trumpesnė ir platesnė, jei plačiąsias sienas išklijuosime tamsesnio tono plytelėmis, siaurąsias - šviesesnio. Reikia mokėti pasirinkti plytelių piešinį ir faktūrą. 

Maža patalpa atrodys erdvesnė, jei sienos išklijuotos neryškaus piešinio plytelėmis, ir atvirkščiai - stambaus piešinio plytelė optiškai sumažins patalpą. Aukštesnės patalpos įspūdį sudarys siena, išklijuota plytelėmis iki pat lubų, atvirkštinį rezultatą gausime suskaidę sieną horizontaliomis juostomis, derindami skirtingos spalvos ar tono plyteles, panaudodami dekoro juosteles. Reikia mokėti pasirinkti plytelių klijavimo kryptį: horizontaliai klijuotos plytelės piešinys optiškai platins patalpą, o vertikaliai - aukštins. Blizgiomis plytelėmis išklijuota patalpa atrodys šviesesnė, nes žvilgantis paviršius gerai atspindi šviesą. Svarbu teisingai pasirinkti ir plytelių spalvas: šiltos spalvos optiškai mažina patalpą, o šalti tonai tolina plokštumą; tamsios spalvos atrodo sunkios, todėl grindis patartina klijuoti tamsesnėmis plytelėmis nei sienas. Grindų dangai kloti reikėtų pasirinkti atsparias dėvėjimuisi, neslidžias, atsparias lenkimui plyteles. Jei naudojimo metu grindys bus dažnai šlapios, reiktų rinktis grublėto paviršiaus plyteles.Keraminės plytelės 

Labai praktiška ir populiari grindų danga, tinkanti ir visuomeniniams pastatams, ir gyvenamosioms patalpoms. Šiuolaikinės plytelės dizainu ir spalvų įvairove gerokai lenkia kitas dangas – rinktis čia galima nuo švelnių pastelinių iki rėksmingų spalvų ar plytelių su šviečiančiais neoniniais akcentais - tai puiki galimybė kurti nepakartojamą namų dizainą.

Virtuvėje ir vonioje, kur reikalinga ilgaamžė, nebijanti drėgmės ir lengvai prižiūrima danga, plytelės - geriausias pasirinkimas. Nuo plytelių paviršiaus priklauso ir jų klojimo vieta. Akmens paviršių ar gruoblėtą molio aslą imituojančios plytelės puikiai tiks kaimiško stiliaus interjerui, bet sumaniai priderintos, jos pagyvins ir šiuolaikišką vonios kambarį.

Reikia pabrėžti, kad šildomoms grindims tinka visos keraminės grindų plytelės.

Klinkerio plytelės

Klinkerio plytelės porėtos, todėl sukaupia ir ilgai išlaiko šilumą (tai itin aktualu esant šildomoms grindims), labai tvirtos ir atsparios šalčiui - jose puikiai suderinti akmens masės ir paprastos keramikos privalumai. Klinkerio plytelės gali būti glazūruotos arba ne - šiuo atveju joms reikalingi impregnantai. Klinkerio plytelės grindims kiek storesnės nei akmens masės ar keramikos ir joms leidžami didesni nukrypimai nuo matmenų, dėl ko būtina daryti didesnius tarpus tarp plytelių.

Klinkerio plytelės - viena iš natūraliausių dangų, tinkančių tiek vidaus, tiek lauko apdailai.

Akmens masės plytelės

Labai patvarios akmens masės plytelės, kurios gaminamos iš labai smulkios frakcijos molio. Jos išdegtos aukštoje temperatūroje ir tiks intensyvaus naudojimo patalpoms. Jos ilgaamžės, atsparios trinčiai ir temperatūros pokyčiams. Plytelių paviršiai gali būti lygūs, gruoblėti (atsparūs slydimui), glazūruoti, raštuoti ar visiškai poliruoti. Kadangi smulkus molis stipriai supresuotas, jos yra itin laidžios šilumai - nesunkiai įšyla, atsparios mechaniniam poveikiui.

Mozaikinės plytelės

Mozaikos plytelės gaminamos iš stiklo silikato, molio, akmens masės ar marmuro. Mažyčiai gabalėliai įspaudžiami į keraminės plytelės paviršių, klijuojami ant lankstaus pagrindo. Mozaikos technika puikiai tinka išskirtiniam interjerui sukurti. Kadangi pagrindas yra lankstus, mozaikos plytelėmis galima padengti ne tik lygius, bet ir įvairiomis formomis išgaubtus paviršius. Mozaika galima dekoruoti beveik kiekvienos patalpos plokštumas - sienas, grindis, lubas. Jos ypač tinka virtuvėje, vonioje ar baseine. Mozaikos plytelėmis išklijuota siena atrodys moderniai, be to, sudarysite optiškai erdvesnės patalpos įspūdį. Mozaikinės plytelės būna tiek kvadratinės, tiek apvalios. Patyrę plytelių klojimo meistrai patalpoms gali sukurti ir išskirtinio piešinio pano.

Marmuro plytelės

Marmuro plytelės namams suteikia prabangos, tačiau tai gana minkšta danga, jos negalima valyti šveičiamaisiais valikliais ar šepečiais, todėl jos vieta - palangės, atbrailos ar sienos. Marmuras - įvairiaspalvė kristalinė uoliena, išsiskirianti puikiomis dekoratyviomis savybėmis.

Danga lauko terasoms

Lauke galima klijuoti tik šalčiui atsparias plyteles. Gamybos metu šalčiui atsparios plytelės suslegiamos stipriau, todėl jos sugeria mažiau drėgmės nei paprastosios.

Lauko terasos grindims tinka visos šalčiui atsparios plytelės. Tai gali būti neglazūruotos arba glazūruotos akmens masės bei klinkerio plytelės. Naujos plytelių gamybos technologijos leidžia pagaminti įvairių matmenų, paviršių bei atspalvių akmens masės plyteles.

Keraminių plytelių rūšys

Antros rūšies plytelės nuo pirmos skiriasi paviršiaus kokybe: antros rūšies plytelių paviršiuje matomi nedideli, paprastai tik iš arčiau pastebimi defektai. Gali skirtis ir vienoje dėžutėje esančių plytelių matmenys: pirmos rūšies plytelės vienoje dėžutėje būna tik vieno dydžio, o antros rūšies plytelių matmenys gali skirtis keliais milimetrais.

Paviršius, klijuojant plyteles

Paviršius, ant kurio bus klijuojamos plytelės, turi būti sausas, tvirtas ir lygus, nuo jo nuvalytos dulkės, nešvarumai, kalkės, tepalai, riebalai, vaškas, aliejinių dažų, emulsijos ar bituminių mastikų, kitokių, sukibimą mažinančių medžiagų likučiai. Didesnius pagrindo nelygumus patartina taisyti naudojant tam rekomenduojamus produktus, kaip lyginamieji mišiniai, tinko mišiniai, grindų mišinį „Atlas TEN-10'. Jeigu būtina mažinti pagrindo drėgmės sugeriamumą, reikia naudoti gruntą.

Kaip pasirinkti keraminių plytelių klijus ir glaistus

Statybinių medžiagų parduotuvėse siūlomi įvairių gamintojų ir pavadinimų plytelių klijai. Dažniausiai tai cementiniai sausieji mišiniai, susidedantys iš portlandcemenčio, smulkaus smėlio, metilceliuliozės bei kitų priedų. Metilceliuliozės priedas gerina lipnumą, pailgina tinkamumo naudoti laiką ir klijų stiprumą. Sumaišius šiuos mišinius su vandeniu, gaunami plytelių klijai.

Jei klijuojamų keraminių plytelių vandens įmirkis didelis, tiks įprastiniai keraminių plytelių klijai, skirti joms klijuoti prie betono, keramzitbetonio, tinkuotų paviršių. Mažo vandens įmirkio plytelėms (akmens masės plytelės) priklijuoti reiktų pirkti elastingus klijus. Be to, būtina atkreipti dėmesį, ant kokio pagrindo klijuosite plyteles: mūro, gipskartonio, šildomų grindų - tam naudojami skirtingi klijai.

Atmintinė perkant plyteles

Dauguma gamintojų dabar siūlo plytelių kolekcijas. Kolekciją sudaro viena ar kelios plytelių serijos. Kiekviena serija yra visiškai sukomplektuota: plytelės sienoms, grindims, dekoratyviniai elementai, leidžiantys sudėlioti paveikslą ar ornamentą, tai puiki alternatyva monotoniškų paprastų plytelių sienai. Nedarykite klaidų! Jei iš vieno gamintojo perkate grindų, iš kito sienų plyteles, iš trečio dekoratyvinius elementus, didelė tikimybė, kad vientiso ir jaukaus interjero nepavyks sukurti.

Nesusigundykite meistrų pasiūlymais, imančių po 3 eurus už kvadratinį metrą. Tokie nebrangininkai klijuotojai labai dažnai kainuoja daug daugiau - sugadintos plytelės, sunaudoti klijai ir išlyginamieji mišiniai. Tad vėliau vis vien teks ieškoti patikimų meistrų.

Kitas svarbus aspektas - antros rūšies plytelės, kainuojančios 15 - 40% pigiau, nei pirmos, - geras meistras jas suklijuos tikrai gerai, bet dėl plytelių sunaudojimo ir galutinės sienos išvaizdos jis tikrai kaltas nebus. Šiuo atveju galimi geometriniai nukrypimai - sudėtinga suvesti siūles, išlaikyti vienodus tarpus, gali pasitaikyti, kad plytelių kampai bus išriesti į viršų. Antros rūšies glazūruotos plytelės gali turėti glazūros broką.  Prieš klijuojant jas reikėtų perrinkti ir patikrinti, kad itin brokuotos nepakliūtų į matomas vietas. Atminkite, kad perdegintas plyteles labai sunku lygiai nupjauti, nes jos greičiau trupa.

Visada užsisakykite 10% daugiau plytelių, nei jums reikia – dirbant paprastai patiriama 5% nuostolių, o likusių 5% jums gali prireikti ateityje. Pavyzdžiui, jei kuri nors plytelė sutrūks arba teks remontuoti kanalizacijos vamzdžius ir nuimti kelias plyteles.

Keraminių plytelių eksploatavimas po klijavimo

Naudojant standartinius klijus, plytelėmis galima vaikščioti jau po 24 valandų, tačiau negalima ant tokių grindų intensyviai vaikščioti, dirbti ar kitaip jas jas apkrauti. Gamintojai rekomenduoja palaukti dvi, tris paras. Pagreitinti sukibimo procesą galima naudojant specialius greitai kietėjančius klijus H40 Rapid Kerakol - vaikščioti galima jau po 3 valandų.

Spalvų skirtumai

Parduotuvėje pateikiami vienetiniai plytelių pavyzdžiai. Tačiau kiekviena plytelių partija išdegama atskirai, todėl skirtingų partijų plytelės gali skirtis. Jei nusipirkote skirtingų partijų plyteles, klijuodami paeiliui imkite jas iš skirtingų dėžučių. Taip sukursite tolygesnį bendrą vaizdą ir išvengsite atspalvio kontrastų. Pirkdami plyteles įsitikinkite, ar jūsų pasirinkto tipo plytelių pakanka, nes negalime garantuoti, jog kitos plytelių siuntos atspalviai ir dydžiai bus analogiški.

Patvarumo grupės

Perkant plyteles reikia žinoti ir jų atsparumo trinčiai grupės reikšmę, kuri paprastai žymima ant įpakavimo arba specifikacijoje:

·1 grupė: plytelės sienoms;

·2 grupė: plytelės grindims, kuriomis vaikštoma be batų ir retai (pvz., vonios kambaryje);

·3 grupė: plytelės grindims, kuriomis vaikštoma dažniau (pvz., gyvenamosiose patalpose);

·4 grupė: plytelės grindims, kuriomis vaikštoma labai dažnai (pvz., koridoriuje, virtuvėje, prieškambaryje, nemaisto prekių parduotuvėje);

·5 grupė: plytelės bendrojo naudojimo patalpoms(pvz., mokyklose, parduotuvėse).

Sudūrimai

Jei norite išlyginti leistinus gamintojo nustatytus plytelių dydžio neatitikimus ir lygiai suklijuoti plyteles, būtinai palikite tarp jų tarpus – sudūrimus. Jei ant pakuotės gamintojas nurodo konkretų skiedinį sudūrimams užpildyti, reikėtų laikytis šių nurodymų. Kitais atvejais taikomos šios taisyklės:

Sudūrimo plotis

 FormatasSudūrimo plotis mm
Plytelės sienoms15x20 cm1,5-3 mm
 20x20 cm1,5-3 mm
 20x25 cm1,5-3 mm
 25x33 cm1,5-3 mm
 didesni formatai3-5 mm
Plytelės grindims20x20 cm2-3 mm
 25x25 cm2-3 mm
 30x30 cm2,5-4 mm
 40x40 cm2,5-4 mm
Klinkerinės arba plytelės lūžio vietoms11,5x24 cmne mažiau nei 10 mm
20x20 cmne mažiau nei 10 mm
 24x33 cmne mažiau nei 10 mm
 30x30 cmne mažiau nei 10 mm
 

Žymės: grindų plytelės, vonios plytelės, virtuvės plytelės, lauko plytelės